top of page

BOWLING JE SPORT!

Bowling určitě spousta z Vás někdy hrála, třeba s kolegy, přáteli nebo rodinou. Zašli jste do herny, dali si něco k jídlu, půjčili Vám boty a šli jste na to. Vybrali si z mnoha barevných koulí tu, která Vám byla váhou nejsympatičtější a pak jste se hodinu snažili shodit všech deset kuželek jednou ranou (nebo dvěma :-), víc pokusů Vám to nenabídlo). Moc jste se nezapotili, tohle je sport?

 

A vidíte, tahle hra má i svoji druhou tvář. Tu sportovní. Jen v Čechách a na Moravě se loni uskutečnilo přes  800 bowlingových turnajů započítaných do našich žebříčků, hraje se systém sportovních lig na celostátní i regionální úrovni, kterým kraluje nejvyšší Extraliga, hraje se i amatérská liga pro začínající a rekreační hráče. Celkem se takto na soutěžích potkává přes  šest tisíc hráčů. A to jich, registrovaných hráčů,  ještě před dvaceti lety bylo jen pár desítek...

CO OBNÁŠÍ SPORTOVNÍ BOWLING?

Sportovní bowling je technická disciplína, která klade velký důraz na preciznost, přesnost a opakovatelnost hodů. Sportovní hráči hrají s reaktivními koulemi (s excentrickým jádrem), které umožňují „tvarovat“ hráči pohyb koule po dráze směrem ke kuželkám tak, aby do kuželek vstoupila pod úhlem, jenž dává nejvyšší pravděpodobnost shození všech kuželek již prvním hodem (tzv. strike). Jednoduše a laicky řečeno, koule nejede rovně, ale do oblouku, a hráči ji při odhodu roztáčejí.

 

Sportovní hráči hrají s vlastním vybavením, především mají vlastní koule, na kterých jsou otvory pro úchop vyvrtány přesně na míru jejich ruky a se zohledněním jejich stylu hry. Vlastní boty se speciálními podrážkami a nejrůznější tejpy na prsty pro stabilnější provedení hodu. Nesmíme zapomenout na další důležité pomůcky, a to na přípravky a prostředky na přípravu a čistění povrchu koulí.

 

Hráči sportovního bowlingu mají ve svém arzenálu reaktivních koulí několik, liší se právě povrchem a jádrem, které dává každé kouli specifické vlastnosti pro jejich trajektorii při pohybu na dráze. Zkrátka každý typ koule se jinak chová na dráze, některá koule „zatáčí“ více a některá méně, některá zatáčí na dráze hned a některá později. Většina hráčů má ve své výbavě i kouli určenou pro rovné hraní, tedy bez jádra, kterou dohazují zbylé jednotlivé kuželky. Avšak i tato koule je navrtána přesně na ruku hráče. Na soutěžích typu mistrovství Evropy nebo světa je zpravidla povoleno každému hráči použití maximálně 6 koulí.

 

Dráhy se vždy před každým blokem her na sportovních soutěžích připravují pomocí speciálního stroje v ceně přesahující milion korun, tzv. mazačky. Mazačka každou dráhu umyje a nanese na ni speciální olej podle vzoru, mazacího modelu, který vybere pořadatel soutěže. Existuje mnoho mazacích modelů, které se výrazně liší, a každý klade na hráče a způsob hry jiné nároky. Tzv. house modely hráči víceméně pomáhají a i pro průměrného sportovního hráče není problém zahrát vysoký průměr, třeba i přes 220 bodů na hru. Na druhou stranu existují těžké sportovní modely, kde i špičkoví světoví hráči budou mít plné ruce práce pokořit hranici 200 bodů na hru. Netřeba asi dodávat, že namazaný povrch dráhy se v průběhu hry také mění – vedle samotné hry podmínky na dráze ovlivňují i další faktory – např. teplota a vlhkost v herně. Hráči se tak musí stále přizpůsobovat aktuálním podmínkám na dráze a právě ti, kteří dokážou hrát nejenom přesně a precizně, ale dokáží i číst dráhu a přizpůsobovat jí svoji hru, se pak stávají světovými šampiony.

TAK NECHCETE SE PŘIDAT K NÁM A VYZKOUŠET SPORTOVNÍ BOWLING TAKÉ?

 

Začni sledovat aktuální dění ve světě sportovního bowlingu na webu a sociálních sítích České bowlingové asociace:

WWW.CZECHBOWLING.CZ

  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram
bottom of page